Monday, 5 May 2014

2ND SUPER DANCE INTERNATIONAL FESTIVAL COMPETITION, ST PETERSBURGH, RUSSIA


The Girl Guides Association Malaysia (GGAM) and SRK Damansara Heights Primary School represented Malaysia and competed in the 2nd International Superdance Festival, from Folklore to modern at St Petersburg, Russia from 29 April to 1 May 2014. A total of 42 teams from 5 countries competed in various categories with a total of 74 dances.

These dance teams were formed as a result of GGAM `Imagine More' Creative Workshop (Performing Arts - Dance) which was carried out in December 2013 under the leadership of National Girl Guides Commissioner Chempaka Emalin Pahamin.  

Chempaka Emalin Pahamin together with artistic directors Sabrina Saw and Zaridah Abdul Malik led the three GGAM teams namely Jemari, Mystique and Silversteppers and returned home from Russia to a hero's welcome after winning three 1st placing, one 2nd and also the Best Dress Award:


Modern Choreography (Jazz, modern, neoclassical dance, free plastique) category - (9 - 12 years):
1st Prize: Mystique (Girl Guides Assocation Malaysia)

1. Kasih Iris Leona Azhar
2. Raina Edlyn Jasmine Mohammad Rhiza
3. Raiqa Hanim Jasmine Mohammad Rhiza
4. Ellya Keesha Zatif Ahmed Zaharani
5. Khadra Mohd Azrul
6. Nelysa Khadija Mohamed Nazrin
7. Marsya Jehana Mohd Jehan
8. Harissa Adlin Halim
9. Kadija Kamarulzaman



Folk Choreography (ethnicdance and stylization) category (13 - 17 years):
1st Prize: Jemari (Girl Guides Association Malaysia)

1. Kasih Leia Ixora Azhar
2. Melati Enida Pahamin
3. Kenanga Elyzze Pahamin
4. Raja Nur Athina Raja kamarudin
5. Aqila Deenah Mohammad Oryza
6. Aniqah Van Haeren
7. Sarah Sidqi Ahmad Said
8. Sofiah Sidqi Ahmad Said
9. Alia Maisara Adenan
10. Puteri Almaz Yazit
11. Shazia Sazli
12. Kadija Kamarulzaman




Modern Choreography (Jazz, modern, neoclassical dance, free plastique) category - (13 - 17 years):
2nd Prize: Silversteppers (Girl Guides Association Malaysia) 

1. Melati Enida Pahamin
2. Kenanga Elyzze Pahamin
3. Aqilah Deenah Mohammad
4. Raja Nur Athina Raja Kamarudin
5. Kasih Leia Ixora Azhar
6. Aniqah Van Haeren
7. Sarah Sidqi Ahmad Said
8. Sofiah Sidqi Ahmad Said
9. Alia Maisara Adenan
10. Puteri Almaz Yazit
11. Shazia Sazli

 

The dance group from the Bukit Damansara Primary school; Dewangga Tari with Aritistic Director Amandus Paul bin Panan won 1st for Category B: Folkdance and Stylization (7-11 Years) and for the Best Costume Award.


Dewangga Tari dancers:
1. Kasih Iris Leona Azhar
2. Andika Ress Pahamin Azhar
3. Raina Edlyn Jasmine Mohammad Rhiza
4. Raiqa Hanim Jasmine Mohammad Rhiza
5. Wan Alia Wan Kamaruddin
6. Nik Anis Nasriyah
7. Harissa Adlin Halim
8. Khadra Mohd Azrul
9. Nelysa Khadija Mohamed Nazrin
10. Aisya Belle Sulaiman
11. Marsya Jehana Mohd Jehan
12. Farhan Nadzir Qeizra Johari Kamil
13. Khalif Ikmal Sopiee Amirul Arifin Sopiee
14. Low Boon Nil Singh Kevin
15. Gabben Gurbakhes Singh Sodhi
16. Ellya Keesha Zarif Ahmed


Five of my nieces and nephew were in the Malaysia team. There were Kasih Leia Ixora, Kasih Iris Leona, Andika Rees Pahamin, Raina Edlyn Jasmine and Raiqa Hanim Jasmie. Eni and Zeze were in the team too.

Not to forget the unsung Heroes, the parent of the dancers who traveled all the way to Russia, at their own expense to support the event.


Candid and snapshots at the event.









Other participants from all around the world were:

Participants 2014



Modern Dance Group
«RITM»
(Bucharest, Romania)

Dance Group
«SMP Islam Al Ikhlas»
(Jakarta, Indonesia)

Dance Group
«Ahidus Imgun Dance d’Abeille»
(Tinghir, Morocco)

The Comic Opera for Children
(Bucharest, Romania)

Folklore Theater-Studio
«Aurora Borealis»
(St.Petersburg, Russia)

Studio of Ethnic Dance
«Desta»
(Moscow, Russia)

Stage Dance Ensemble
«Starlight Express»
(Tula, Russia)

Stage Dance Studio
«АТВ»
(Tula, Russia)

Children’s Pop Dance Ensemble
«Iskorki»
(Ufa, Russia)

Choreographic Ensemble
«Surprise»
(Tula, Russia)

Choreographic Ensemble
«Surprise»
(preparatory group)
(Tula, Russia)

Dance Group
«MIX»
(Tula, Russia)

Show-ballet
«SHINE»
(Ekaterinburg, Russia)

Сreative Association
«Kontrast»
(Yakutsk, Russia)

Stage Sport Dance Eensemble
«Victoria»
(junior group)
(Neftekamsk, Russia)

Stage Sport Dance Ensemble
«Victoria»
(medium group)
(Neftekamsk, Russia)

Dance Group
«Dewangga Tari»
of Bukit Damansara Primary School
(Kuala Lumpur, Malaysia)

Dance Group
«Jemari»
of Girl Guides Association Malaysia
(Kuala Lumpur, Malaysia)

Dance Group
«Mystique»
of Girl Guides Association Malaysia
(Kuala Lumpur, Malaysia)

Dance Group
«Silversteppers»
of Girl Guides Association Malaysia
(Kuala Lumpur, Malaysia)

Сilay Ensemble
(Jakarta, Indonesia)

Choreographic Group
«Veles»
of Volosovskiy district Children’s community № 1
(v. Kalozhitsy, Russia)

Choreographic Group
«Veles»
of Volosovskiy district Children’s community № 1
(v. Kalozhitsy, Russia)

Choreographic Ensemble
«Orange»
of Center for Creative Development and Humanitarian Education «On Vasilevsky»
(St.Petersburg, Russia)

Children’s Dance Studio
«Litsa» (Faces)
(Sestroretsk, Russia)

Children’s Dance Ensemble
«Abyichaana»
(settl. Belaya Gora, Russia)

Children’s Choreographic Group
«Olimpiya»
(St.Petersburg, Russia)

Choreographic Ensemble
«Arabesk»
(St.Petersburg, Russia)

Dance Ensemble
«Balalaechka»
(St.Petersburg, Russia)

Folk Ensemble
«Vikhor»
(St.Petersburg, Russia)

Choreographic Ensemble
«Fireworks»
(St.Petersburg, Russia)

Studio of Dance
«Impulse»
(St.Petersburg, Russia)

Ensemble of Azerbaijan Song and Dance «Chinar»
(St.Petersburg, Russia)

Studio of classical dance «Silphida» of Center for Creative Development and Humanitarian Education «On Vasilyevskiy»
(St.Petersburg, Russia)

Dance Theatre «Pearls of St.Petersburg»
(St.Petersburg, Russia)

No comments:

Post a Comment

Stay Tuned~

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

google analytic